30 januára, 2023 by Baby Balance
Nosenie bolo po tisícročia súčasťou prirodzenej starostlivosti o deti. S príchodom kočíkov v posledných 100 rokoch sa z modernej spoločnosti takmer úplne vytratilo. Napriek tomu veľká časť svetovej populácie svoje deti stále nosí a postupne sa nosenie začína vracať aj do „moderného sveta“.
Všetky reflexy a inštinkty, s ktorými sa bábätko narodí, nám dávajú jasný signál, že potrebuje dotyk a kontakt. Koža je naším najväčším orgánom a práve v kontakte si bábätko dokáže regulovať telesnú teplotu, tep, dýchanie aj spánkové cykly. Je preto v poriadku začať nosiť hneď po narodení.
Šatka alebo nosič je teda ideálny prostriedok, ako bábätku tento potrebný kontakt dopriať a zároveň mať voľné ruky. Ako ale nosiť, aby to bolo pohodlné, zdravé a bezpečné?
Pevne tkaná šatka je dlhodobo najodporúčanejším pomocníkom pri nosení novorodencov. Pre mnohých môže byť spočiatku strašiakom, ale kto ju raz vyskúšal, zistil, že to nie je žiadna veda. Neprekonateľnou výhodou šatky je, že sa vždy dokonale prispôsobí bábätku aj telu rodiča. V každom momente vývoja poskytuje správnu oporu od kolienka po kolienko a na celú výšku chrbátika, čím zabezpečuje zdravú ergonomickú polohu. Šatka je pružná, pevná, no zároveň dostatočne jemná, aby pri správnom uviazaní bábätku poskytovala istotu a oporu, ale neobmedzovala ho. Jej veľkou výhodou je aj to, že ju využijete už v tehotenstve na viazanie a podporu tehotenského bruška.
Uviazať šatku je jednoduché:
Novorodenec môže mať 2,5 kg aj 4 kg, rozdielnu schopnosť roznoženia či svalového tonusu. Všetky tieto špecifiká by sme mali rešpektovať a nenútiť dieťatko prispôsobiť sa nosiacej pomôcke, ale vybrať takú, ktorá nám umožní čo najlepšie ju prispôsobiť malému telíčku a jeho prirodzenému vývoju a poskytnúť mu dokonalú a pritom nenásilnú oporu.
Je potrebné si uvedomiť, že neexistuje nosič, ktorý by vyhovoval týždňovému novorodencovi a zároveň aj trojročnému dieťatku. Pretože v každom čase má dieťatko rozdielne potreby a konštrukcia nosiča jednoducho neumožňuje vyhovieť všetkým týmto parametrom v takom veľkom časovom rozpätí. Ani topánky nekupujeme začínajúcemu chodcovi alebo chodkyni také, ktoré im budú dobré aj v ich 3 rokoch. 🙂 Z našich skúseností je najaktívnejšie nosiace obdobie do 1-2 rokov. Nosia sa, samozrejme, aj väčšie deti, ale to pri narodení neviete predpovedať.
Pri výbere nosiča si treba všímať, či umožňuje ergonomické nosenie. To znamená, že kolienka dieťatka sú vyššie ako zadoček, chrbátik je mierne zaguľatený a nosič neumožňuje nosenie tvárou od nosiacej osoby. Ak vyberáte nosič pre novorodeniatko, musí sa dať dostatočne zmenšiť a poskytovať oporu celému telíčku aj hlavičke bábätka.
Na toto všetko sme mysleli, keď sme tvorili náš novorodenecký nosič Carrier ONE. Látka medzi nožičkami sa dá stiahnuť až na 12 cm a mäkký bedrový pás s konštrukciou Belly Support pomáha popôrodnému brušku. Zároveň je veľkosť nosiča nastavená tak, aby vám vydržal do približne 1,5 – 2 rokov podľa veľkosti dieťatka.
V správnom nosiči môžete nosiť už od narodenia:
Či už sa rozhodnete pre šatku, alebo pre nosič, nosenie je skvelý spôsob, ako dieťatku dopriať potrebný kontakt, upokojiť ho a uspať. S nosením je starostlivosť o bábätko jednoduchšia a o pár rokov budete na tieto chvíle s láskou spomínať.
Autor: Sestrice
Content retrieved from: https://babybalance.sk/nosenie-deti-ako-sucast-prirodzenej-starostlivosti-o-babatko/.